Tarih : 20-08-2017
E-posta Hesap Oluştur Giriş
Kurumsal

Kurumsal

Türkiye Oryantiring Federasyonu

Oryantiring kelimesi, İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla, İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçmiştir. Oryantiring, 20. yy.ın başında İskandinavya'da bir spor halini aldı. İlk resmi faaliyet 1918'de İsveç'te Albay Ernst Killander tarafından yapıldı. O tarihten sonra ilgi hızla arttı ve ülkedeki en yaygın sporlardan biri halini aldı. Uluslararası Oryantiring Federasyonu 1961 yılında kuruldu. Oryantiring günümüzde pek çok ülkeye yayılmış bir kitle sporudur. İsveç'teki O-ringen faaliyeti her yıl onbinlerce sporcuyu bir araya getirmektedir. (McNeill, 1996)

Türkiye'de oryantiring, 1970'lerden beri silahlı kuvvetlere bağlı kurumlar ve diğer kamu kurumları bünyesinde yapılmaktadır. 1999'da İstanbul ve Ankara'da halka açık oryantiring grupları kurulmuş ve faaliyete başlamıştır. Türkiye'de resmi örgütlenme çalışması 2001 yılında başlamış ve 2002 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu'na bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kurulmuştur. Asbaşkanlık 2004 yılında İzcilik Federasyonu'na bağlanmıştır.  2006 yılında bir Oryantiring Federasyonu kurulması kararı alınmış olup, 28 Mart 2006 tarihinde İzcilik Federasyonu'nundan ayrılan Oryantiring, 19 Haziran 2006 tarihinde kurulan Oryantiring Federasyonu'na bağlanmıştır. 2006 yılının son dönemlerinde özerliğini isteyen Federasyon, 2007 mart ayında birinci genel kurulunu yaparak özerk federasyon olmuştur.
 

Misyonumuz

Eğitimlerle ve Türkiye genelinde Oryantiring haritası olmayan il kalmayacak şekilde hamleler yaparak; İller, kulüpler, okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde; Oryantiring sporunun ülke genelinde tanınmasını, yaygınlaşmasını ve sevilmesini sağlayarak, uluslararası yarışmalarda rekabet edebilecek düzeyde sporcular ve organizasyonlara ulaştırmak.

 

Vizyonumuz

Türkiye de Oryantiring camiasına liderlik ederek, paydaşlarla işbirliğini geliştirmek bununla beraber kurumsal, yenilikçi ve bilimsel bir yaklaşımla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında 2023’te Oryantiring sporunu ülkemizde en üst seviyeye ulaştırmak. Türk Oryantiring’inin uluslararası  alanda başarı düzeyini artırarak, güçlü ülkeler arasında yer almasını sağlamak.


Genel Oryantiring Tanımı ve Ayrıntılar için TIKLAYINIZ...