Tarih : 20-08-2017
E-posta Hesap Oluştur Giriş
DÜNYA ORYANTİRİNG GÜNÜ'NÜN 2'NCİSİ YAKLAŞIYOR

DÜNYA ORYANTİRİNG GÜNÜ'NÜN 2'NCİSİ YAKLAŞIYOR
24 Mart 2017

Bu yıl 24 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan...
DÜNYA ORYANTİRİNG GÜNÜ'NÜN 2'NCİSİ YAKLAŞIYOR

Değerli Kulüp Yöneticisi, İdareci, Antrenör, Öğretmen, Hakem Arkadaşlarım;

 

Bildiğiniz gibi geçen sene tüm Dünya’da 11 Mayıs’ta gerçekleştirilen organizasyon bu yıl 24 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 

Dünya Oryantiring Günü olarak ilan edilen günde 18 yaşına kadar tüm çocukların ve gençlerin aynı gün okullarında, parklarda Oryantiring yapması ve bunun geçen seneye göre daha büyük bir katılımla gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

 

IOF etkinliği şöyle özetliyor:

* Ana amaç daha çok sayıda çocuk ve gencin Oryantiring ile tanışması

* Halk içinde farkındalık uyandırması, yetişkinlerin de Oryantiring’e heves etmesi

* Süre tutulması önemli değil, bir yarıştan çok bir karnaval havasının sağlanması

* Etkinlik süresince mutlu, gülen yüzler ve bunun Oryantiring ile sağlanmış olması

* www.worldorienteeringday.com  sitesi üzerinden etkinliğe katılmayı planlayan her okul bu siteye okullarının GPS koordinatlarını girecek. Okulun yeri haritada işaretlenmiş olacak.

* Etkinlik gerçekleştikten sonra etkinlikte Oryantiring yapanlara ilişkin fotoğraflar siteye yüklenecek. Okulun bulunduğu nokta yeşil yanacak.

* Amaç tüm dünyayı yeşil noktacıklarla donatmak!

 

Yöntem olarak her ülke/yöre aşağıdakilerden kendi koşullarına uygun olanını uygulayabilir:

* O ilde/ilçede/semtte etkin olan bir kulüp ya da okul, örneğin bir parkta merkezi bir etkinlik düzenler, çevredeki tüm okulları bu etkinliğe davet eder. Bilmeyenlere etkinlik öncesinde 5 dakikalık kısa bir eğitim verilir. Herkes düzeyine uygun parkurlarda koşar.

* Yine etkin bir kulüp ya da Oryantiring gönüllüler grubu, sabahtan başlar, aralıklarla farklı semtleri dolaşır. Okul bahçelerinde, öğretmenlerine kısa bir eğitim verir, çizilen krokilerle okul öğrencilerine Oryantiring yaptırır.

* Öğrencileri Oryantiring bilen bir okul, çevredeki diğer okulları kendi okulların bahçesinde Oryantiring yapmaya davet edebilir...

* Geçen yıl yapılan etkinlik ile dünyada rekor kırılmış ve ülkemiz Dünya Oryantiring Günü etkinliğine damga vurmuştur. 24 Mayıs 2017 günü 2.’si yapılacak etkinlikte rekoru elimizde tutarak katılımcı sayımızı arttırmak siz değerli Oryantiring gönüllülerin elindedir.

Yöntemler çoğaltılabilir. Anafikir, “bilen bilmeyenlere öğretsin” anafikriyle 24 Mayıs gününün sonunda dünyadaki Oryantiringci sayısını 5’e, 10’a katlamak.

Bu projenin en güzel taraflarından biri de görev alacakların bunu tümüyle gönüllülük esasıyla, Oryantiring aşkıyla yapması olacak. Bir “Oryantiring Seferberliği” niteliğindeki bu önemli etkinlikte sizlerin de önemli katkılarda bulunacağınız inancıyla saygılarımı sunarım.

 

Hacer AKYÜZ

Federasyon Başkanı

 

Yorumlar