Dünya Oyunları 2022- Oryantiring

Uluslararası Dünya Oyunları Birliği (IWGA) onayı ile, Birmingham/Amerika Birleşik Devletleri'ndeki The World Games 2022 programına üç oryantiring yarışması dahil edilmiştir.  TWG 2022’de Oryantiring yarışmaları olarak;  Erkekler ve Kadınlar için iki bireysel yarışma (Sprint ve Orta Mesafe yarışması) ve Sprint Bayrak yarışması olacak şekilde belirlenmiştir. 

Tüm bunların sonucunda İOF Koşarak Oryantiring Komisyonunun belirlediği seçim kriterler özeti aşağıdaki gibidir.

IWGA, IOF'a toplam 40 erkek ve 40 kadın sporcu için yer ayırmıştır.

•          Ev sahibi federasyon olarak ABD 2 + 2 sporcu girme hakkına sahiptir.

•          Aşağıdaki verilen sonuçlara göre oluşan sıralamalarda ( ABD hariç tutularak) en iyi 11 ülke, 2 + 2 sporcu girme hakkına sahiptir.

Seçimler ; Dünya Oryantiring Şampiyonası (2021):  Sprint yarışması (3 Temmuz 2021), Sprint Bayrak Yarışı (4 Temmuz 2021), ve Orta Mesafe yarışması (6 Temmuz 2021) sonuçlarına göre yapılacak olan puanlamaya göre oluşacaktır.

•          40/40 sporcu kontenjanı belirlenen seçme kriterlerine göre yapılan ülke sıralamaları ile tamamlanamazsa, İOF kontenjan tamamlanana kadar sıralamaya giremeyen ülkeler den 1 kadın/erkek dahil edebilir.

•          Yukarıdamaddeye göre İOF eksik kalan kontenjanların tamamlanmasını Dünya Oryantiring Şampiyonası 2021 ve 2021 Dünya Kupası, 1. Ayak bireysel yarışmanın sonucuna göre belirlenecektir.

Karar Ayrıntıları ve Puanlama ile ilgili detaylar: